Liberec

Severočeské okresní město Liberec, k jehož návštěvě jste srdečně zváni, leží v liberecké kotlině mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Jeho historie sahá do doby, kdy těmito místy vedly obchodní cesty. Jelikož přechod Ještědského hřebene byl pro obchodníky se zbožím příliš náročný, bylo nutné vytvořit místo pro odpočinek. Liberec tedy vznikal jako otevřená tržní obec a to později určilo i jeho tvářnost. Malá osada, poprvé zmiňovaná roku 1352, se během 15. a v první polovině 16. století postupně měnila na poddanské městečko, což písemně potvrdil roku 1577 císař Rudolf II. Na konci 16. století díky mimořádné stavební aktivitě vznikly první kamenné stavby, které na dlouhou dobu určily charakteristický ráz města.
Nové zásadnější proměny zaznamenal Liberec v druhé polovině 18. století, kdy bylo centrum města zastavěno zděnými domy v klasicistních formách. Počátek 19. století pak znamenal rozvoj textilního průmyslu a tedy i průmyslové architektury, což napomohlo k získání statutu samostatného města. V té době vznikla řada reprezentativních budov, které městu dodávaly majestátnost odpovídající jeho významu. Liberec býval druhým největším městem v Čechách hned po Praze. Byly zde 3 konzuláty, 50 textilních továren, 60 továren zaměřených na kovoprůmysl, mimo jiné i na výrobu automobilů RAF.
V současné době nabízí Liberec řadu zajímavostí. Město se pyšní mnoha významnými budovami, např. radnicí, postavenou v novorenesančním stylu a dokončenou v roce 1893, jež je symbolem bohatství a hospodářského i kulturního rozvoje města. Za budovou radnice se nachází Divadlo Františka Xavera Šaldy z roku 1893. Budova spořitelny, muzea a obchodní komory z let 1901 - 02 tvoří svojí honosností a čistotou stylu zlaté jádro historické části města, jehož ozdobou je pak vilová čtvrť z přelomu 19. a 20. století, která svou jedinečností dokresluje tehdejší rozmach Liberce.
Liberec je někdy nazýván také městem pod Ještědem, jehož vrchol, vypínající se do výše 1012 metrů, zdobí moderní věž, která se stala dominantou celého kraje. Originální konstrukce ve tvaru rotačního hyperboloidu byla postavena podle projektu ing. Arch. Karla Hubáčka, který byl za návrh oceněn prestižní Perretovou cenou. Objekt, v němž sídlí spojové středisko a hotel s restaurací, byl otevřen 21.9.1973 a stal se symbolem pozoruhodného města, které se pod ním nachází.

http://www.infolbc.cz/cz/liberec/historie1.html 

 

Zajímavosti, které doporučujeme navštívit:


ZOO LiberecZoologická zahrada Liberec

Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší zoologická zahrada v České republice. V jejím 13 hektarovém areálu je chováno více než 170 druhů zvířat. V zatím nejúspěšnějším roce 1989 ji navštívilo přes 460 000 osob. Mezi jejími největšími lákadly jsou bílí tygři a lachtani.

 

 

 

Botanická zahradaBotanická zahrada

Botanická zahrada Liberec je nejstarší v České republice, překročila 110 let věku. Dlouhá historie je dobrým základem pro jakousi spolehlivost kvality. Přechovávání dědictví po minulých zahradnických generacích, ve formě nashromážděných sbírek živých rostlin a leckdy těžce utvářených tradic, ovšem nestačí. Botanická zahrada, kladoucí si za úkol být opravdu prestižní institucí, musí být výspou odborné civilizace, musí inspirovat nápaditostí zahradního umění i formovat vkus. Její životnost se musí projevovat zahraničními pracovními kontakty, odbornými studiemi, školením studentů, publikační činností, účastí na projektech ochrany přírody, a také rozvíjením kvalit vlastního personálu.
 


Severočeské muzeum Liberec


MuzeumSeveročeské muzeum v Liberci patří mezi největší muzea v České republice. Založeno bylo v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Již v prvních letech své existence se podařilo shromáždit mimořádně bohaté sbírky prakticky ze všech zájmových oborů z vyspělých evropských zemí a zčásti také z Předního a Dálného východu. S ohledem na místní tradice severních Čech však největší pozornost patřila sklu a textilu. Zásluhou četných darů a pravidelných nákupů v aukčních domech a u významných starožitníků v celé Evropě se sbírkové fondy rozrůstaly natolik rychle, že si ještě v závěru 19. století vyžádaly po několikerém stěhování vlastní budovu. Ta byla postavena v letech 1897-1898 podle návrhu prof. Ohmanna z Prahy v romanticko-historizujícím stylu. Po stavební stránce propojuje typy sakrální a palácové architektury. Monumentální komplex doplňují replika renesanční věže liberecké radnice a přístavba tzv. měšťanského domu, připomínajícího původní měšťanskou zástavbu z konce 18. století. Dalšího významného rozšíření se sbírky dočkaly v roce 1904, kdy muzeum získalo okolo 2 500 uměleckých děl z pozůstalosti čestného kurátora a štědrého mecenáše barona Heinricha Liebiega, významného libereckého průmyslníka. Od vzniku samostatného státu v roce 1918 až do II. světové války mělo muzeum stejný charakter. Po II. světové válce byly v rámci reorganizace k muzeu přičleněny regionální sbírky ze zrušeného Vlastivědného muzea a Přírodovědného muzea v Liberci. 


JeštědJeštěd


Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města, rozprostírajícího se pod ním.
 Podle kronikáře Johanna Cazla Rohna byl prý v roce 1737 poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Byl kamenný a odolával větrům i bouřím až do roku 1812. Po jeho vzoru byly na vrcholu Ještědu stavěny další kříže, které však již byly dřevěné. Nepominutelnou památkou je Rohanský pamětní kámen obeliskového tvaru, který byl vztyčen na počest návštěvy knížete Rohana v roce 1828. Služby občanům na Ještědu začal poskytovat hanychovský občan Florian Hasler s manželkou Barbarou. V roce 1868 se jim podařilo postavit první částečně kamennou chatu a pojmenovali ji po knížeti Rohanovi. Pro velký zájem návštěvníků o horu Ještěd přistavěl Horský spolek k chatě manželů Haslerových prostornou verandu pro takřka 200 osob. To povzbudilo návštěvnost a v roce 1876 se na vrcholu Ještědu objevila první rozhledna. Roku 1889 musela být stržena a na jejím místě byla postavena rozhledna nová.
Tato rozhledna s 8 metrů vysokou věží byla zakončena plošinou pro 20 osob. Na přelomu století zařízení na vrcholu již nevyhovovala a sílily hlasy, podporující stavbu nového hotelu s vyšší kapacitou i úrovní služeb. Po několika pokusech zadal Horský spolek projekt i realizaci libereckému staviteli Schäferovi, který stavbu provedl za pouhých 6 měsíců od položení základního kamene. Slavnostní otevření nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Mohutná kamenná budova s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna, měla 23 hostinských pokojů, noclehárnu, společenskou místnost i rozsáhlou verandu. Tato jedinečná stavba s bohatou historií ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Stavba nového objektu, který by se stal dominantou Ještědu, byla zahájena v roce 1965, po demolici vyhořelého objektu. Do užívání byla předána 9. 7. 1973. Projekt věže, který navrhli architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman, pochází z let 1963-1966. Stavba proběhla v letech 1966-1973.
Odvahou své konstrukce i architektonického výrazu získala věž brzy pozornost nejen domácího, ale i zahraničního publika. V roce 1969 za ni architekt Hubáček získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Stavba patří k nejlepším dobovým ukázkám architektury sledující směr humanizované techniky. Její tvar i kultivovaný technicismus detailů navozují poetické asociace se světem sci-fi, zároveň však věž jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory Ještěd, jemuž dodává elegantní aerodynamickou špičku. V tomto spojení technicismu se smyslem pro přírodní prostředí zaujímá věž jedinečné místo v celé české i středoevropské architektuře své doby. Stavba byla ukončena 21. 9. 1973 a tím byl započat i provoz restaurace a hotelu.
 

 

Centrum BabylonCentrum Babylon Liberec                                                                                                                                            

Centrum Babylon Liberec je hotelový, kongresový, zábavní a nákupní komplex, který vznikl v roce 1997 přestavbou areálu bývalé textilní továrny Hedva o rozloze 30 000 m2. V areálu se nachází: aquapark, lunapark, čtyřhvězdičkový hotel, kasino, nákupní městečko, několik restaurací, vinárna či pivnice, ale i „Byznys centrum“ a prostory pro konání kongresů.

Části komplexu:
Wellnes centrum
Od 21. 12. 2007 je otevřeno Wellnes centrum s 20 procedurami (Masáž na 13 způsobů; Letní louka - opalování; Oxygenoterapie - léčba kyslíkem; Haman - turecké lázně; Laconium - parní lázně; Thepidárium - římské lázně; klasická sauna; vířivý bazén; římská pára; solná pára; bylinková pára; solná jeskyně).
Aquapark
V tomto krytém aquaparku koluje téměř 1000 m³ vody. Atrakce:bazény a skluzavky, čtyři tobogány - Dráček, Anakonda, temná Galaxie s vodní clonou tvářící se jako zeď, space-bowl Tornádo, sto metrů síťových prolézaček - tunelů ve výšce přes deset metrů nad hladinou vody v bazénech s výhledem na toboganovou halu, romantické jeskyně divoká řeka, mořská akvária s mořskou faunou, whirlpooly, vodotrysky a gejzíry vodní a podvodní masáže, relaxační zóny, bary s občerstvením, terasa s možností opalování a výhledem na horu Ještěd a město Liberec. Teplota vody v bazénech je 30°C.
iQpark
Roku 2007 se otevřela nová část komplexu, zábavně naučné muzeum iQpark, jehož vznik umožnily dotační fondy EU. Muzeum má sloužit především školám jako doplněk pro výuku fyziky či matematiky, jeho smyslem je výuka hrou. Exponáty mají za úkol mást smysly (pokřivená zrcadla, zrcadlový labyrint), například osvětlit principy šíření světla (světločivné tapety) či namáhat logické myšlení (puzzle, hlavolamy). Jedním z exponátů bude obří bublifuk.
Labyrint
Největší stacionární zrcadlové bludiště v Evropě[zdroj?]. Expozice je rozložena ve 4 prostorách: Klasické zrcadlové bludiště, Křišťálové bludiště se skly a zrcadly, Temný labyrint se strašidly a místnost s optickými klamy a křivícími zrcadly. Plocha zrcadel je 327 m2, chodby mají celkovou délku 200 metrů.

 

Bazén LbcPlavecký bazén Liberec


Plavecký bazén na Tržním náměstí v Liberci byl otevřen 1. 5. 1985. Od roku 1994 probíhá v celém komplexu postupná modernizace. Původně rize sportovní zařízení je cíleně přetvářeno na rekreačně-relaxační areál, který dnes poskytuje veškeré služby spojené s provozem plaveckého bazénu. Mimo sportovního vyžití při plavání poskytuje široký prostor pro aktivní formy odpočinku.
Aktivní formy odpočinku pro celou rodinu doplňuje dětský výukový bazén, brouzdaliště s hříbkem a vířivkou pro děti od 3. měsíců.

Plavecký bazén je určen pro širokou veřejnost, pro celé rodiny včetně prarodičů, zájmové skupiny, organizaci i mezinárodních závodů, tréninky a soustředění sportovních klubů.
V „mokré zóně“ najdete mimo závodního 50 m bazénu s osmi dráhami, skokanskou sekcí s prknem 1 a 3m a skokanskou věží 5m. Teplota vody se pohybuje mezi příjemnými 25.5 až 26 stupni, a hloubkou bazénu od 1.35m do 3.80m. Také dětský výukový bazén s maximální hloubkou 0,7 m a teplotou vody 28 stupňů, určený pro děti starší tří let. Je zde také dětské brouzdaliště s vířivkou vyhřátou na 28,5 stupně a hloubkou 30centimetrů. Pro děti od mínus devět měsíců, vodní hříbek a masážní trysky.
Absolutní novinky jsou 150 metrů dlouhý , nerezový tobogan, který je opravdu nejdelší "mezi Mnichovem a Moskvou" a rovněž nerezová skluzavka v dětském brouzdališti postavená pro naše nejmenší návštěvníky. Na nový tobogán, "stříbrňák", se dostanete po novém, proskleném schodišti, které je společné s původním, perfektně "sloužícím" červeným toboganem. Pokud na něj neodbočíte, dostanete se po schodech dva metry nad střechu bazénu do nástupní, prosklené, vyhlídkové terasy. Pro relaxaci slouží parní komory, tři vířivé bazény pro dospělé, s teplotou  vody 30°; sauny (včetně společné), masáže a solária.

 

Kontakt
E-mail: info@domky-nisa.cz
Mobil: 0042 0 608 968 189

Domky u pramene Nisy - to je skvělá dovolená pro celou rodinu.
Navštivte Jizerské hory s příjemným ubytováním a mnoha možnostmi sportovního i kulturního vyžití ať v zimě či v létě.  Těšíme se na Vás!










Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.